Početna | O nama | Pčelarstvo | Galerija | Linkovi | K O N T A K T I |
Pravilnik Nacionalnog pčelarskog programa:
Pravilnik o kakvoći uniflornog meda: Pravilnik o držanju pčela i katastru pčelinje paše
Pravilnik o pčelarskim vozilima |
Početna >>> Pčelarstvo >>> Grm drače
DRAČA Drača (Paliurus spina-christi) je 2-3 m visok, razgranjen, trnovit, listopadni grm ili manje drvo koje kod nas raste u području uz jadransku obalu. Latinski naziv biljke vezan je uz legendu po kojoj je Krist bio okrunjen krunom pletenom od drače. Biljka obično raste u u većim skupinama i zajedno s ostalim grmljem stvara velike i guste, neprohodne šikare. Ima jak i razvijen korijen koji prodire duboko u zemlju. Sivosmeđe do tamnosmeđe sjajne grane prekrivene su čvrstim i oštrim trnovima koji su smješteni u parovima, ali tako da je jedan uvijek malo kraći i savinut unazad. Listovi su jajoliki, kožasti, sjajnozeleni, 2-5 cm dugi i 1-4 cm široki, čitavog ili blago nazubljenog ruba, spiralno smješteni na granama. Sitni, zvjezdasti, peterolatični, žuti ili zelenkastožuti cvjetovi, razvijaju se u pazušcima listova od svibnja do kraja ljeta, čineći guste grozdaste cvatove. Nakon cvatnja razvijaju se plodovi, okrugle i plosnate koštunice sa širokim, valovitim krilcem, koje imaju promjer oko 1,5-3 cm. Izgledom nalikuju na disk (nekima na tanjurić, šeširić ili kolačić) koji je u sredini odebljao, a prema rubovima je stanjen, valovito narovašen, radijalno isprugan i povijen prema strani suprotnoj od drška. Plodovi su u početku žučkastozelene, a kad dozriju postaju žutonarančaste boje, dok koštica koja sadrži 3 sjemenke postane tvrda i drvenasta, a krilce suho, krhko i lomljivo. Drača se često sadi kao ukrasni grm, živa ograda i medonosna biljka.
Ljekovitost drače Ljekoviti su plodovi drače koji se skupljaju kada počnu žutjeti, suše na prozračnom mjestu zaštićenom od direkrnog sunčevog svjetla i čuvaju u dobro zatvorenoj staklenoj ili keramičkoj posudi. Sadrže velike količine trjeslovina i imaju stežuće, protuupalno i antiseptičko djelovanje. Već u srednjem vijeku bili su cijenjeno sredstvo protiv proljeva i dizenterije. Plodovi drače pospješuju izlučivanje mokraće pa se koriste kod reumatskih tegoba. Čaj drače se zbog antiseptičkog djelovanja koristi za grgljanje kod upale grla i ždrijela, te za ispiranje usne šupljine kod upala desni i sluznice usta. Njime se takođ er ispiru gnojne i teško zacjeljive rane.
Čaj od drače 1-2 čajne žlicu zdrobljenih plodova drače staviti u hladnu vodu, kad zakipi manuti s vatre i ostaviti poklopljeno 10-15 minuta. Procijediti i piti 1-2 šalice čaja dnevno prije obroka ili čaj koristiti za grgljanje i ispiranje. Plodovi sadrže i veliku količinu celuloze, pa pomažu u poboljšanju probave i sprječavanju zatvora. No, kako celuloza nije topiva u vodi, u tu se svrhu ne pije čaj, već je potrebno dnevno pojesti oko 10-15 nedozrelih plodova, najbolje na prazan želudac.
Jestivost plodova Nedozreli plodovi drače imaju košticu i krilce ispunjene spužvastim, blijedožutim mesom. Jestivi su, iako ne baš previše ukusni, a okusom donekle potsjećaju na sušene jabuke. Mogu se mljeti i koristiti kao brašno, ili dodatak drugim brašnima, što se često koristilo u doba oskudice, a i danas se koristi u nekim afričkim i azijskim zemljama. Cijeli plodovi dodaju se u rakije.
Med od drače Med od
drače ima žutu ili zatvorenožutu boju, nema mirisa, a okus mu je
blag, pomalo opor. Brzo kristalizira u krupne kristale, što ne
utječe na kvalitetu meda, a upućenijima je i znak da med nije
krivotvoren. Preporučuje se za jačanje imuniteta, snižavanje
kolesterola i prevenciju bolesti kardiovaskularnog sustava, a neki
pčelari ističu i njegova afrodizijačka svojstva. Često se koristi
kao pomoć u liječenju malignih bolesti. |
PRODAJEM kamion TAM 110T10 "kljunaš"; prodajem strugani PROPOLIS... informacije na tel 022-662-519 ---------------------- PRODAJEM pčele na 5 i 10 LR okvira, Zrmanja, tel. 023-788-9439 ---------------------- |
© Udruga pčelara DRAČA Knin |